Współczesna Straż Miejska powstała w Polsce na początku lat 90. XX wieku. W roku 1997 ustawowo ujednolicone zostało ponadto umundurowanie funkcjonariuszy miejskich, aby obywatele nie mieli problemu z odnalezieniem patroli Straży Miejskiej niezależnie od miasta, w którym się znajdują. Każdy strażnik posiada czapkę z charakterystyczną żółto-czarną szachownicą.
Osiągnięcia
Z czego jesteśmy dumni
Straż miejska ma na celu przede wszystkim ochronę spokoju i porządku w miejscach publicznych, a także ochronę obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej. Ma też czuwać nad porządkiem i kontrolować ruch drogowy. Współdziała z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń.
Dbamy o bezpieczeństwo ponad 31 lat
Zatrudniamy 30 dobrze wyszkolonych strażników
Średnio w roku mamy 22 tys. interwencji
Jesteśmy wyposażeni w rowery, guady oraz radiowozy
18 czerwca 2026 roku około godziny 22:10 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie, że do jednego ze sklepów przy ulicy Gdańskiej w Wejherowie, próbuje włamać się nieznany mężczyzna.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie, pod hasłem Bezpieczna Szkoła, Bezpieczne Wakacje odbył się festyn rodzinny. Jak co roku, udział w nim wzięła Straż Miejska.
W ostatnim czasie Straż Miejska czterokrotnie ujawniła próbę dewastacji TOI TOI, ustawionych w obrębie wejherowskich obiektów rekreacyjno-sportowych. W dwóch przypadkach ujawniono sprawców tego wandalizmu.
09 czerwca około godziny 16:45 kierowca marki Audi, na rondzie Jana Piepki ( ulica 12 Marca-Wysoka) w Wejherowie uszkodził znak drogowy, zanieczyścił drogę olejem silnikowym i jak gdyby nic się nie stało, odjechał.
Nieostrożne cofanie i lampa uliczna lekko uszkodzona. Zdarzenie to miało miejsce 03 czerwca tuż po godzinie 10:00 na parkingu miejskim przy ulicy Wałowej w Wejherowie.
29 maja 2026 roku w nowej siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Uroczysty apel zgromadził strażaków PSP i OSP, przedstawicieli władz i służb oraz zaproszonych gości