58 677 70 40
Telefon dyżurny
986
Telefon alarmowy
Aktualności

Obowiązek odśnieżania chodników i usuwania sopli

Nie blokować dróg służbom komunalnymObowiązek odśnieżania chodników i usuwania sopli

Funkcjonariusze wejherowskiej straży miejskiej przypominają właścicielom i zarządcom nieruchomości  o spoczywających na nich  obowiązkach usuwania sopli, nawisów śnieżnych  z dachów oraz odśnieżania i posypywania środkami uszorstniającymi  chodników bezpośrednio przylegających do nieruchomości. Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wejherowa, usunięty z chodnika śnieg, lód lub błoto właściciel może pryzmować przy krawędzi chodnika. Nie może wyrzucać ich na jezdnię. Póki co,   tegoroczna zima daje się nam we znaki od kilku  dni. W   nocy pada śnieg i mrozi, a  w dzień gdy przygrzeje słońce  na dachach tworzą się sople i nawisy śnieżne, które mogą spać na głowę przechodniów. Zgodnie art. 5  i 61 ustawy Prawo Budowlane, za  ich usuwanie  odpowiedzialni są  również właściciele i zarządcy nieruchomości. Jednak nie wszyscy poczuwają się do tego obowiązku. Są i tacy, którzy ze względu na niepełnosprawność lub wiek nie są w stanie samodzielnie sobie z tym problemem poradzić. Obowiązku tego nie wykona za nich straż pożarna, czy też inne służby komunalne, bo nie należy to do ich zadań. Dlatego czynność tą powinni wykonać opiekunowie tych starszych osób. Należy też pamiętać o tym, że  zgodnie z art. 72 Kodeksu Wykroczeń, miejsce zagrożone spadaniem sopli, lodu lub śniegu na chodnik, do czasu likwidacji zagrożenia powinno być zabezpieczone przed dostępem osób postronnych. Za brak takiego zabezpieczenia właściciel może otrzymać  od funkcjonariuszy Straży Miejskiej czy Policji mandat karny.

Należy też pamiętać o tym ,że w przypadku zaistnienia wypadku wyniku spadającego na przechodnia lub pojazd lodowatego sopla, nawisu śnieżnego lub doznania urazu przez poszkodowanego na  nie odśnieżonym i nie posypanym piaskiem lub solą chodniku- odpowiedzialność ponosi właściciel budynku (art. 415 Kodeksu cywilnego –zasada winy). Ten może zostać w przypadku szkody osobowej na drodze cywilno-prawnej obciążony kosztami leczenia, utraty dochodów spowodowanych wypadkiem oraz zadośćuczynieniem za poniesiony ból, a w przypadku uszkodzenia mienia obciążony kosztami powstałej szkody. Właściciel może też ponieść odpowiedzialność karną.

UWAGA: I jeszcze jedna ważna sprawa. Bezmyślne parkowanie pojazdów, które uniemożliwiają  służbom komunalnym odśnieżanie. Taką sytuację  28 listopada pracownicy ZUK-u zastali m.in. na ulicy Gniewowskiej i Wejherowskiej. Wprawdzie nie ma tam zakazu parkowania, ale odśnieżyć drogi się nie da, bo pług nie mieści się  pomiędzy jednym a drugim pojazdem.

Dane kontaktowe

Znajdujemy się przy Ratuszu Miejskim
58 677 70 52
58 672 64 49 (fax)
plac Jakuba Wejhera 8,
84-200 Wejherowo
Czynne całą dobę
Pełny kontakt
Nasze biuro