Strażnicy skontrolują legalność pochodzenia choinek

Utworzono: poniedziałek, 2018 grudnia 10

Straż Miejska nasiliła kontrole terenów leśnych, w tym głównie lasów komunalnych,  targowisk miejskich, placów i dróg pod kątem sprawdzenia legalności sprzedaży drzew i krzewów iglastych, popularnie zwanych choinkami, a także innych roślin, w tym gatunków chronionych. W działania te włączy się również Straż Leśna.

W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia dochodzi do bezprawnego wycinania tych drzewek z lasu bez wymaganej zgody i zezwolenia. Często kradzione w ten sposób drzewka z lasu lub plantacji choinkowych,  potem trafiają ma targowiska.  Stąd Straż Miejska przypomina! Osoba która dokona zakupu choinki z leśnictwa -otrzyma asygnatę. Osoby sprzedające drzewka choinkowe w ramach działalności gospodarczej powinny posiadać dokument na ich pochodzenie oraz wpis do działalności gospodarczej. Natomiast rolnicy posiadający własne gospodarstwa rolne powinni posiadać dokument, że posiadają plantację choinkową lub dokument jakim jest decyzja o wymiarze podatku.  W Wejherowie sprzedaży choinek  bez zezwolenia prowadzić nie będzie można. Brak  dokumentów na legalny handel może skończyć się mandatem karnym lub skierowaniem sprawy do sądu.

Ponadto każdy kupujący ma prawo zażądać od sprzedającego  dowodu pochodzenia oferowanych do sprzedaży choinek. Ponadto warto handlującym przypomnieć, że na sprzedaż choinek na palcach, parkingach , chodnikach wymagana jest zgoda zarządcy drogi lub właściciela tego terenu. Warto też pamiętać, że od prowadzonej sprzedaży należy  zapłacić opłatę targową.

Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!