Wycinka niektórych drzew bez zezwolenia

Utworzono: środa, 2017 stycznia 04

Zgodnie z  obowiązującymi  do 31 grudnia 2016 roku przepisami, chcąc wyciąć drzewo na swojej posesji, należało wystąpić do  prezydenta miasta o zezwolenie na takie działanie. Od 01 stycznia 2017 roku przepis ten uległ zmianie. Zmienione zostały  niektóre zapisy w ustawie o ochronie przyrody i lasach.  Od 1 stycznia 2017 r. prywatni właściciele nieruchomości będą mogli bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Jest jednak dwa warunki. Warunek pierwszy - usunięcie drzew czy krzewów nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. A warunek drugi, że nie wszystkie drzewa, a te o określonym obwodzie.

  Nowela podwyższa m.in. obwody drzew, co do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę. Z zezwoleń będą zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

Nowe przepisy umożliwią także gminom określanie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. Nie będą one mogły przekroczyć 500 zł dla drzew oraz 200 zł dla krzewów. Przy ustalaniu opłaty ma nie być też brany pod uwagę współczynnik lokalizacji.

Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!