Gdyby nie nadeszła pomoc -śmierć gotowa

Utworzono: środa, 2020 grudnia 09

09 grudnia   tuż przed godziną 01:00 w nocy, dyżurny straży miejskiej otrzymał zgłoszenie ,że na ławce, przy ścieżce rowerowej łączącej dworzec SKM Wejherowo-Nanice z ul. Kochanowskiego  w Wejherowie leży pijany mężczyzna. Wysłany na miejsce zdarzenia patrol zgłoszenie potwierdził. W miejscu tym, w stanie upojenia alkoholowego leżał 57-letni bezdomny z oznakami wyziębienia. Temperatura ciała  u niego spadła do 32°C. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Mężczyzna ten trafił do szpitala. Gdyby nie czujność i wrażliwość   ludzi zainteresownych losem drugiego człowieka –mogłoby dojść do tragedii. Z statystyk  wynika , że co roku z wyziębienia i zimna w Polsce umiera około 200 osób. Przy minusowych temperaturach,  w ciągu każdej godziny temperatura ludzkiego ciała spada o 2°C. a gdy spadnie do 22-24°C- śmierć gotowa.

Obecnie na terenie miasta Wejherowa przebywa pod tzw. chmurką czterech bezdomnych mężczyzn. Najstarszy ma 57-lat, a najmłodszy 33-lata. U wszystkich główną przyczyną bezdomności  jest alkoholizm i rozpad rodziny. Straż Miejska proponuje bezdomnym pobyt w schroniskach dla, ale ci z tej pomocy korzystać nie chcą, bo tam wymagany jest głównie jeden warunek –trzeźwość , a z spełnieniem go bezdomni mają najwięcej problemów.

W mieście  Wejherowie opracowana została specjalna procedura postępowania z osobami  bezdomnymi. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podpisał umowy z schroniskami na przyjmowanie osób bezdomnych z terenu Wejherowa. Poza godzinami pracy MOPS takie skierowanie i bilet na dojazd do schroniska bezdomny otrzyma  od straży miejskiej. Daleko idącą pomoc  bezdomnym oferują  równie siostry Albertynki z Wejherowa, gdzie docelowo schronienie znajduje  22 bezdomnych. Coraz częściej narzekamy na panoszącą się znieczulicę, czy brak zainteresowania drugim człowiek nawet wtedy, gdy ten potrzebuje pomocy. Jednak ten zanik wyższej uczuciowości nie dotyka wszystkich, czego przykładem są miedzy innymi siostry Albertynki. Dla  niektórych bezdomnych, po opuszczeniu tego zimowego schronienia  życie  być może znów nabierze sensu.

Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!